مجله

فناوری GZIP چیست؟ چگونه فعال می شود؟

فشرده سازی gzip

فشرده سازی gzip چیست؟

یکی از راهکارهایی که به افزایش سرعت سایت شما خواهد کرد, استفاده از فناوری GZIP است. این فناوری با فشرده سازی داده ها, باعث افزایش سرعت بارگذاری صفحات وب سایت شما خواهد شد. فشرده سازی در این فناوری به این صورت است که فایل های داده را قبل از اینکه به کاربر ارسال کند, فشرده می کند. داده های به صورت فشرده به مرورگر می رسد. مرورگر به طور خودکار فایل هارا از حالت فشرده خارج می کند و به کاربر نمایش می دهد. فشرده سازی با GZIP عملکرد وب سایت شما را تغییر نخواهد داد.

چرا فشرده سازی gzip باید در وب سایت شما فعال شود؟

فناوری GZIP توسط تمام مرورگرهای محبوب و نرم افزار های سرور و شرکت های هاستینگ پشتیبانی می شود. این فناوری از الگوریتم های فشرده سازی استفاده می کند و روی فایل های وب سایت کار می کند. فایل های وب سایت, فایل های HTML, CSS و JAVA Script می باشد. فناوری gzip فشرده سازی را طوری انجام می دهد که حجم داده ها را تا ۷۰ درصد کاهش خواهد داد. این فناوری به قدری کاربردی است که ابزارهای تست سرعت مثل google pagespeed insights فشرده سازی با gzip را توصیه کرده اند. حتی اگر فشرده سازی gzip برای وب سایت شما فعال نباشد, ابزارهای تست سرعت, به شما هشدار خواهند داد.

توجه داشته باشید که فناوری gzip, تصاویر و فیلم های وب سایت شمارا فشرده سازی نمی کند و باید به صورت جداگانه بهینه سازی شود. بارگذاری داده های خام در مرورگر شما مدت زمان زیادی نیاز دارد و سرعت بارگذاری وب سایت کند خواهد بود؛ اگر در این شرایط چند کاربر همزمان با هم وارد وب سایت شما شوند, کاهش سرعت بیشتری در وب سایت خواهید داشت. فشرده سازی gzip, باعث راحت تر لود شدن داده ها می شود و سرعت وب سایت شما افزایش پیدا خواهد کرد. در برخی موارد ممکن است از قبل, فشرده سازی gzip توسط شرکت هاستینگ برای شما فعال شده باشد.

نحوه فعال سازی

فعال کردن فناوری gzip کار پیچیده ای نیست. افزونه های زیادی برای فعال سازی فشرده ساز gzip ارائه شده اند. قبل از اینکه به دنبال فعال سازی gzip باشید, چک کنید که آیا این ابزار برای وب سایت شما فعال است یا خیر؟

برای این کار وارد سایت تست gzip (url سایت رو بزنم) شوید و آدرس وب سایت خود را داخل کادر زیر وارد کنید. پس از زدن دکمه ی check, اگر فناوری gzip برای شما فعال شده باشد, پیغام GZIP Is Enabled برای شما فعال خواهد شد. اگر این قابلیت برای وب سایت شما فعال نبود, با استفاده از ۳ روش می توانید آن را فعال کنید.

۲- روش دوم فعال سازی از طریق HATACCESS می باشد. این روش با استفاده از کد نویسی در وردپرس انجام می شود. وارد کنترل پنل هاست وب سایت خود می شود. در بخش file manager کلیک کنید. طبیعتا وردپرس خود را بر روی پوشه ی public-html نصب کرده اید. وارد این پوشه شوید و فایلی با نام .hataccess را پیداکنید. فایل hataccess از فایل های مخفی در هاست است. ممکن است به محض ورود به هاست, این فایل را مشاهده نکنید. برای برداشتن تیک فایل های مخفی بر روی گزینه ی setting در سمت چپ نوار ابزار کلیک کنید. در پنجره ای که برای شما باز می شود, تیک گزینه ی Show Hidden Files را بزنید و دکمه ی save را کلیک کنید تا تنظیماتی که اعمال می شود, ذخیره شود. بعد از باز کردن فایل .htaccess و انتخاب گزینه ی edit, بخش ویرایش کدهارا فعال کنید.کد هایی که در اختیار شما قرار می دهیم را در انتهای این فایل کپی کنید.

AddOutputFilterByType DEFLATE text/plain

AddOutputFilterByType DEFLATE text/html

AddOutputFilterByType DEFLATE text/xml

AddOutputFilterByType DEFLATE text/css

AddOutputFilterByType DEFLATE application/xml

AddOutputFilterByType DEFLATE application/xhtml+xml

AddOutputFilterByType DEFLATE application/rss+xml

AddOutputFilterByType DEFLATE application/javascript

AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-javascript

۳- روش سوم استفاده از افزونه های دیگر است. افزونه های مانند wp rocket , w3 total cache , wp fastest cache , wp super cache برای این کار مناسب هستند.

  • فعال سازی فناوری GZIP با افزونه ی wp rocket : استفاده از این افزونه بسیار راحت است. بعد از نصب و فعال سازی این افزونه, لایسنس به طور خودکار برای شما فعال خواهدشد. اگر از سروری استفاده کنید که از apache استفاده کند, فشرده سازی gzip به طور خودکار برای شما فعال خواهد شد و نیازی به انجام مراحلی نیست.
  • فعال سازی gzip با افزونه ی wp super cache : یک افزونه ی رایگان وردپرسی است و روشی عالی برای فعال سازی gzip در سایت شما خواهد بود. بعد از نصب و فعال سازی این افزونه, واردبخش تنظیمات شوید. در بخش پیشرفته وارد شوید و گزینه ی فشرده سازی برگه هارا علامت بزنید. بعد از زدن گزینه ی به روز رسانی وضعیت کلیک کنید تا تغییرات ذخیره شود.
  • فعال سازی gzip با افزونه ی w3 total cache : یکی دیگر از افزونه های بزرگ کشینگ وردپرس است. بعد از نصب و فعال سازی این افزونه, فناوری GZIP برای شما فعال می شود. برای تغییر و برررسی این موارد می توانید به قسمت general setting و سپس بخش performance مراجعه کنید. اگر گزینه ی browser cache در حالت enable باشد, این فناوری برای وب سایت شما فعال است.

با استفاده از یک روش بالا, فعال سازی فشرده ساز gzip را برای وب سایت خود فعال کنید. بعد از استفاده از این فناوری, بارگذاری وب سایت شما با سرعت بیشتری انجام خواهد شد. برای مشاهده ی سرعت وب سایت, می توانید قبل و بعد از استفاده از روش های بالا, سرعت وب سایت خود را تست کنید و نتیجه ی استفاده از این فناوری را ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *