مجله

تاثیر CDN بر افزایش سرعت سایت

تاثیر CDN بر سرعت سایت

سرعت یکی از مهم ترین مواردی است که در ایجاد یک وب سایت اهمیت دارد. افزایش سرعت وب سایت شما باعث می‌شود تا کاربران بیشتری به وب سایت شما رجوع کنند و تجربه کاربری خوبی از سایت داشته باشند. راهکارهای مختلفی برای بالابردن سرعت وب سایت وجود دارد. در این مقاله به CDN و تاثیر  CDN ها ( شبکه توزیع محتوا) بر روی سرعت وب سایت اشاره خواهیم کرد.

CDN ( شبکه توزیع محتوا ) چیست ؟

 CDN  شبکه هایی قدرتمند و بزرگ از سرورها هستند که در موقعیت های جغرافیایی مختلف جهان ایجاد شده‌اند. این سرورهای عظیم به صورت شبکه و زنجیره ای به هم متصل هستند تا محتوای وب سایت ها را بین خود رد و بدل کنند. هدف از ایجاد شبکه های CDN افزایش سرعت تحویل محتوا به کاربر است. این سرورها در موتورجستجوهای بزرگ جهان مانند گوگل، یاهو و … تاثیرات مهمی می‌گذارند.

چرا به CDN نیاز داریم؟

با یک مثال ساده، قصد داریم اهمیت CDN هارا برای شما بازگو کنیم. تصور کنید که وب سایتی بر روی یک سرور میزبان در مشهد قرار دارد. محتوای وب سایت بر روی این سرور فعال است؛ به این منظور که کاربران از هر جای دنیا فقط از همین سرور می توانند اطلاعات وب سایت را دریافت کنند و به خاطر فاصله دور از اکثر کاربران،  وب سایت دیرتر لود می شود. کاربر باید منتظر بماند تا محتوای وب سایت را مشاهده کند.

هنگامی که شما از شبکه های CDN برای وب سایت خود استفاده کنید؛ محتوای شما در چند سرور قرار خواهد گرفت. برای مثال وب سایت شما بر روی یک سرور در تهران راه اندازی شده است. این محتوا بر روی سرورهایی در مشهد، شیراز و اصفهان قرار خواهد گرفت. در صورتی که کاربری از شهر کرمان بخواهد به وب سایت شما دسترسی پیداکند، اطلاعات و محتوای وب سایت از سروری خوانده می شود که به شهر کرمان ( موقعیت جغرافیایی کاربر) نزدیک تر باشد. این فرآیند باعث می شود تا محتوای وب سایت شما برای کاربران سریعتر بارگذاری شود زیرا سروری برای ارسال اطلاعات انتخاب خواهد شد که به کاربر نزدیک تر باشد.

فرآیند ارسال با CDN ها چگونه صورت می گیرد؟

برای افزایش سرعت وب سایت با استفاده از CDN ها، نسخه کش شده وب سایت در سرورهای مختلف ذخیره می شود.

در مناطق جغرافیایی که سرورها قرار دارند، محتوای وب سایت شما از سرور اصلی گرفته می‌شود و به صورت کپی یا کش نگه داری خواهد شد. اصطلاحا به این سرورها، سرور لبه یا Edge Server گفته می‌شود.

وقتی کاربر از وب سایت شما درخواست محتوا می‌کند، به نزدیک ترین سرور (سرور لبه) در ناحیه جغرافیایی خود متصل می شود.

محتواهایی که در CDN ها ذخیره می شوند :

شاید برای شما سوال باشد که چه محتواهایی از وب سایت شما در سرور های مختلف ذخیره خواهند شد. در ادامه به صورت لیست اسم و پسوند فایل هارا در اختیار شما قرار خواهیم داد.

  • فایل های CSS ( استایل شیت )
  • فایل های JS  ( جاوا اسکریپت )
  • فایل های مختلف ویدیویی و صدا ( FLV (Flash), HLS, MP4 (HTML5 videos), MOV (QuickTime), WMV (Windows Media), MP3 WAV
  • فونت های مختلف وب ( EOT, TTF, OTF, CFF, AFM, LWFN, FFIL, FON, PFM, PFB, WOFF, SVG, STD, PRO, XSF, و…)
  • فرمت های فایل (  HTML, JSON, PDF, DOC, PPT, XLS, EPUB, ODT, ODP, ODS, TXT, RTF, ZI )

تاثیر شبکه توزیع محتوا (CDN) بر روی وب سایت چیست؟

  • مهم ترین بخشی که در استفاده از CDN ها حائز اهمیت است، افزایش سرعت وب سایت است. با استفاده از  CDNها سرعت وب سایت شما به طور فوق العاده ای افزایش پیدا خواهد کرد.
  • دومین مزیتی که CDN ها دارند این است که فشار ترافیک داده ها بر روی یک وب سایت قرار نمی گیرد. چندین شبکه به صورت همزمان و با همکاری هم این فعالیت را انجام می دهند.
  • مزیت سومی که از استفاده شبکه توزیع محتوا نصیب وب سایت شما خواهد شد؛ بحث امنیت آن است.  CDN ها از فایروال قدرتمندی استفاده می کنند که به محض تشخیص حمله با آن مقابله می کنند و امنیت سایت را افزایش می دهند.
  • استفاده از  CDN ها باعث می شود تا بتوانید بسیاری از هزینه هارا کنار بگذارید و صرفه جویی کنید.
  • آخرین مزیتی که می خواهیم به آن بپردازیم پهنای باند است. شما با کمک  CDN ها از پهنای باند بیشتری برخوردار خواهید شد.

همانطور که در بالا اشاره کردیم؛ CDN ها علاوه بر تاثیر چشمگیری که در افزایش سرعت سایت دارند, مزیت های قابل توجه دیگری هم دارند که به بهبود وب سایت شما کمک زیادی خواهد کرد. به جز سرعت، سئو هم نقش مهمی در یک وب سایت کاربر پسند دارد. توجه داشته باشید که سرعت و رتبه خوب در گوگل هردو به هم وابسته اند. در ادامه به تاثیر CDN بر روی سئو و افزایش سرعت وب سایت می پردازیم.

نقش شبکه های توزیع محتوا (CDN) بر سئوی سایت :

اگر داشتن یک رتبه خوب در موتور جستجوی گوگل برای شما اهمیت دارد، باید از CDN ها استفاده کنید. CDN  ها موجب افزایش سرعت سایت و اشتراک گذاری اطلاعات می شود، این موضوع کاربران را به خود جذب می کند,و تجربه خوبی از وب سایت شما می سازد.

موضوع دیگری که باعث بهبود رتبه سئوی شما می شود، الگوریتم های ذخیره شده موقت هستند. شبکه های توزیع محتوا از این الگوریتم ها استفاده می کند که باعث راحتی خزنده های گوگل در رسیدن به محتوای شما خواهد شد. در نتیجه دسترسی سریع خزنده ها، موحب بارگذاری سریع تر محتوای وب سایت شما خواهد شد.

شبکه های توزیع محتوا ( CDN ) برای هر کسب و کار یا تجارتی مناسب است. هر فردی که بخواهد سرعت وب سایت خود را افزایش دهد یا نگرانی بابت امنیت وب سایت خود نداشته باشد؛ می تواند سرورهای مختلفی را برای وب سایت خود داشته باشد. تیم وردپرس سریع در راستای امنیت و سرعت به شما مشاوره های تخصصی خواهد داد تا بتوانید کاربران زیادی را به وب سایت خود جذب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *